Departments

EXCEPTIONAL STUDENT EDUCATION
Department Head – Denise Odum
Barbato, Lauren Crone, Barbara
Crosby, Chad Faust, Tiffany
Hamid, Linda Halloway, Amy
Hoskinson, Zach Kaiser, Jacquelyn
Odum, Denise Nolte, Ren
Rist, Sandra Verrett, Amy
Wildes, Audrey
FINE ARTS
Department Head – Karen Woodington
Anderson, Marcia Locurcio, Dennis
Montgomery, Shelby Snow, Glori
Woodington, Karen
JROTC
Department Head – Michael Loftin
Font, Richard Loftin, Michael
Velazquez, Nelson Williams, Curtis

c

ENGLISH
Department Head – Cathy Bell
Barr, Michele Basile, Christine
Bell, Cathy Bickerton, Lea
Bucklen, Carrie Cauley, Gene
Duffie, Hannah Etienne, Candice
Ingram, Shannon McDermott, Rebecca
Musselman, Karyn Rifkin, Erin
Snell, Janyce Stevens, Tiana
Walton, Jonathan
MATH
Department Head – Michael Marocco
Benton, Kelly Bourque, Katrina
Demarsico, Amber Goodson, Minter
Hall, Cynthia Hoskinson, Zach
Jackson, Tracy Jerue, Julie
Kaiser, Jacquelyn Marocco, Michael
Mask, Susan May, Jerry
Minnick Jr., Donald Morrell, Kimberley
Odum, Denise Robichaud, Charles
Rodriguez, Janet Scullin, Courtney
Stanley, Christopher Sullivan, Allison
Sweeney, Jacob
PHYSICAL EDUCATION
Department Head – Lisa Bickerton
Bailey, Jestin Bickerton, Lisa
Canning, Chris Flynn, Kelly
Pettaway, Tyrone
READING
Department Head – Lisa Provino
Floyd, Christie Gibson, Jontelle
Hart, Alice Heady, Jody
Kaiser, Jacquelyn Linton, Rebecca
Moore, Lisa Odum, Denise
Provino, Lisa
SCIENCE
Department Head – Jennifer Doran
Blankenship, Kelly Davis, Robert
Doran, Jennifer Harrell, Hardy
Menchaca, Mario Murphy, Ned
Peterson, Leah Ready, Alison
Rogriguez, Stephen Spencer, Susan
Thornton, David Waltz, William
Wells, Clifton
SOCIAL STUDIES
Department Head – Walter Jenkins Jr.
Braly, Matthew  Buckley, Leila
Denner, Cynthia Heath, Jason
Iatarola, Aaron Jenkins Jr., Walter
Mays, Gregg Meskimen, Dale
Osieja, Richard Robichaud, Brian
Sabin, Bruce Snell, Dan
Townley, Matt
WORLD LANGUAGE
Department Head – Leynnette Alverio-Abrams
Abrams Alverio, Leynnette Corcelles, Taina
Falcon, Raquel Mosher, Tanner
Patton, Adrianne Vazquez, Milcaliz
ACADEMIES
Department Head – Jessica Salas
Anderson, Jessica Angulo, Alexander
Canning, Donna Cline, Rebecca
Dubendorff, Deb Fugate, Andrea
Gilmore, Bridget Heuslein, James
Huey, Stacy Mislovic, Kellie
Salas, Jessica Scott, Sherry
Sweeney, James Turner, Christy
Weston, Harold
Paraeducators
Battle, Karen Carter, Antoinette
Dixon, Linda Epps, Raymond
Etienne, Yves Fiore, James
Freeman, John Ghent, Marcus
Higgins, Emily Hillman, Valerie
Mayberry, Dina Mays, Son
McGhee, Yulonda Miguez, Carlos
Perrone, Denise Ringer, Lisa
Seger, Marilyn Springer, Donna
Strouse, Kristi